Днес в зала „Пленарна“ на Община Варна за двадесет и пети път се проведе състезание – викторина „Ваканция, здравей! Да играем безопасно!“, организирано от Община Варна, дирекция „Превенции“, Общинската комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните (ОКБППМН) и Областна дирекция на МВР (ОД на МВР) – Варна.
Състезанието бележи начало на лятната ваканция на децата и е заключителен етап на Националната програма „Работа на полицията в училище“, стартирала на територията на ОД на МВР - Варна през 2001 година. То е единствено по рода си в страната.
В рамките на два часа над 280 ученици от пети клас на 10 училища от Община Варна мериха сили, забавляваха се и печелиха награди.
Инициативата представи акцентите в дейността на специалистите от системата за превенция на асоциалното поведение на децата в Община Варна. Чрез състезателните игри се обобщиха постигнатите резултати в работата с учениците, създаде се много настроение на участниците с разнообразните игри, награди и изненади; напомни им да са разумни по време на така желаното от тях лято.
С участието си в игрите децата демонстрираха познанията си, че могат да играят безопасно през лятото, да реагират в опасни ситуации и знаят правилата за движение по пътищата. В помощ им бяха инспекторите от детската педагогическа стая, полицейски инспектори и полицаи от сектор „Пътна полиция“.
Водени от идеята, че децата трябва да растат здрави, щастливи и подготвени за справяне с опасните ситуации, които ги заобикалят ежедневно, дирекция „Превенции“ осигури чудесни награди, които да направят летните дни по-пъстри и по-забавни.

На 02 юни 2026 г., от 09.00 ч. до 15.00 ч., в Концертна зала на Младежки дом Варна, Местната комисия за борба с трафика на хора, дирекция „Превенции“, Община Варна в партньорство с Националната комисия за борба с трафика на хора провежда информационна сесия за служители на ОД на МВР Варна на тема: „От домашно насилие към трафик на хора: Невидимият преход“
Днес 29.05.2026 г., пред зала „Пленарна“, бе проведена церемония по награждаване на участниците, заели призови места в конкурса за рисунка на тема: „Зависим или независим – какъв е твоят избор“, организиран от дирекция „Превенции“, Община Варна. Артистичната инициатива е част от дейностите по „Програма за превенция на употребата на наркотични вещества сред учениците от V-VII клас“ и е
създадена в хода на деветгодишно, успешно сътрудничество на дирекция „Превенции“ с 18 варненски училища. Програмата цели да запознае децата с вредите и фаталните последствия от използването на психоактивни вещества и да изгради умения и мотивация за водене на здравословен и пълноценен живот.
Инициативата беше организирана за 18-та поредна година от Дирекция „Превенции“ по повод Международния ден за съпричастност със засегнатите от ХИВ/СПИ, като трети етап на Националната АНТИСПИН кампания. Основните цели на кампанията са да се повиши информираността и обществената чувствителност към проблема ХИВ/СПИН, да се намали стигмата и дискриминацията към хората, живеещи с тази инфекция/заболяване, да мотивира хората за отговорност към собственото здраве.

На 15 май 2026 г. доброволци и експерти към Община Варна, дирекция „Превенции“ взеха участие в обучение на тема „Изкуственият интелект като инструмент за превенция на рисковото поведение“. Събитието се проведе във Варненски свободен университет „Черноризец Храбър“, а организатор е Сдружение „Младежка инициатива за устойчиво развитие“.
